Україна може стати першою пострадянською республікою, що опиниться під прицілом російських ракет. Це випливає з заяви президента РФ Владіміра Путіна – точніше, двох заяв, зроблених протягом двох днів.
Нагадаємо, перша заява пролунала 13 лютого, під час візиту до Москви Президента України Віктора Ющенка. Приводом до неї стало запитання української журналістки про можливу появу бази НАТО в Севастополі.
Саме запитання, як буде видно нижче, взагалі-то не мало сенсу. Однак Путін відреагував бурхливо.
- Як вас звати? – звернувся він до кореспондентки одного з українських інформагентств. – Олено, Севастополь – місто російсько-української бойової слави! І раптом там з’явиться база НАТО. Як це буде сприйматись російським і українським народом?
Вступ до НАТО, пояснив Путін, є власною справою України, якщо вона вже так бажає «обмеження свого суверенітету». Однак Росія муситиме реагувати, особливо якщо в Україні виникнуть-таки «бази НАТО».
- Страшно навіть подумати, не те що сказати, що Росія у відповідь націлить свої ударно-ракетні системи на Україну! - сказав Путін.
Пізніше російський президент, очевидно, позбувся цього остраху. Оскільки на прес-конференції 14 лютого вже прямо заявив про можливе «взяття України на мушку».
- Ми будемо змушені перенацілювати наші ракети на об'єкти, які, як ми вважаємо, загрожують нашій національній безпеці. І я зобов'язаний сьогодні про це сказати прямо і чесно, щоб потім не перевалювати з хворої голови на здорову, - повідомив Путін у притаманному йому стилі.
При цьому російський лідер пояснив українцям, що йдеться саме про них.
- За наявними в мене відомостями, переважна більшість громадян України проти вступу до НАТО, проте керівництво України взяло і підписало папірець на початок процесу приєднання... Але якщо це робиться в такому явочному режимі, то в такому ж явочному режимі, нікого не запитуючи, можуть бути там поставлені і бази, або четвертий або п'ятий позиційний район до ПРО, - сказав Путін.
За його словами виходило, що російський ракетний меч - чи не останнє, що стоїть на сторожі Конституції України. Адже саме цей документ прямо забороняє розміщення в країні іноземних військових баз (з тимчасовим винятком для російської бази в Севастополі – хоча про цю тимчасовість російська сторона воліє не згадувати).
Заяви Путіна викликали мінімальний резонанс в українській владі. На заяву від 13 лютого не реагував взагалі ніхто, заяву від 14-го більш ніж стримано прокоментували міністр закордонних справ Володимир Огризко та головний «міжнародник» Секретаріату Президента Олександр Чалий.
Обидва, що характерно, зробили свої ухильні заяви у відповідь на питання журналістів. В той час як США відповіли ще на вчорашні слова Путіна, і то досить різко – держсекретар Кондоліза Райс повідомила «Радіо Свобода», що риторика Путіна «є неприйнятною» і погіршує американсько-російські відносини, які останнім часом «мають певні позитивні моменти».
В Україні ж наче не помітили, що досі такі погрози на найвищому кремлівському рівні не озвучувались жодній з колишніх республік СРСР. Включаючи прибалтійські країни-члени НАТО та Грузію.
Більше того, до сьогодні такі заяви не лунали і на адресу Польщі та Чехії, з якими Росія конфліктує через їхній намір розмістити елементи американської системи ПРО. Щоправда, раніше про можливість розміщення в Калінінграді оперативно-тактичних ракет «Іскандер», які були б націлені на радар та протиракетні комплекси в Польщі й Чехії, заявляло керівництво російського генштабу.
Хіросіми в Україні не буде?
Цікаво, що тепер саме «Іскандери» нібито можуть загрожувати й Україні.
Адже про ядерну загрозу (а саме так прочитали путінську заяву чимало українців) говорити зарано. Принаймні, так вважає керівник дослідницьких програм Центру досліджень миру, конверсії і роззброєння Сергій Згурець. В коментарі він нагадав, що ракети, здатні нести ядерний боєзаряд, поділяються на три типи за дальністю ураження: тактичні (до 70 км), оперативно-тактичні (300 – 500 км) та балістичні.
Як відомо, Росія сьогодні відмовилась від тактичної ядерної зброї (хоча технічно може до неї повернутися). Якщо ж «використовувати балістичну ракету, то щоб уразити ціль в Україні, її треба запускати з Далекого Сходу або з підводного човна», - говорить Згурець. При цьому експерт наголошує, що на випадок конфлікту з тими ж США російських генералів більше зацікавлять «ядерні об’єкти в самих США».
E-mail редакції:
© 2007-2012, 4post.com.ua Передрук матеріалів тільки за умови посилання на 4post.com.ua. Передрук, копіювання чи відтворення в будь-якому вигляді інформації, що містить посилання на агентство УНІАН, заборонено. медмагазин ortop.ua - ваш надежный помощник в заботе о здоровье. В нашем ассортименте представлена самая современная и эффективная медтехника. От товары для реабилитации до специализированных средств для пожилых людей. Имеется большой ассортимент ортопедическая обувь и ортопедические стельки высочайшего качества, а также иные ортопедические товары на все случаи жизни. |